Victorie clară obținută de CSM Târgu Mureș!

Baschetbaliștii târgumureșeni, pregătiți de către Péter Faragó, au obținut o victorie clara în deplasare în compania echipei CSM Petrolul Ploiești. Mureșenii s-au impus la scor: CSM Petrolul Ploiești - CSM Târgu Mureș 76-102 (28-19, 20-33, 16-31, 12-19). Partida a contat pentru etapa a 4-a din LNBM. Pentru CSM Târgu Mureș au marcat: Martinic 25 (3×3), Gajovic 12 (2×3), Casale 11 (2×3), Sánta 10, Reljic 10, Jeremic 8 (2×3), Person 8, Șolopa 7, Borșa 6, Kiss 3 (1×3), Engi-Rosenfeld 2. A mai jucat: Bodó. “Meciul de astăzi, după părerea mea, s-a decis pe baza a patru aspecte importante: în primul rând, atunci când adversarii noștri înscriau din toate pozițiile, nu am intrat în panică. În al doilea rând, în sfertul doi am descoperit punctul lor mai slab, pe care am reușit să-l exploatăm și să revenim în joc. Al treilea aspect este sfertul nostru trei, care a fost, ca de obicei, foarte puternic, precum și apărarea noastră, care a început să funcționeze deja din al doilea sfert. Al patrulea lucru a fost că jucătorii și-au asumat sacrificii, au început să apere și să atace inteligent, pentru că au înțeles că nu toată lumea poate înscrie multe puncte astăzi și s-au aliniat strategiei echipei. Sunt bucuros că am reușit să câștigăm cu un joc dominant pe terenul unei echipe care va deveni mai puternică mai târziu. Așteptăm cu nerăbdare pe suporterii noștri la următorul meci de acasă, pentru a ne aduce balanța pe plus!”, a declarat la final Péter Faragó, antrenor CSM Târgu Mureș.