Greșelile duc la eșec - Ladies Tg. Mureș-Marosvásárhelyi - Universitatea Craiova 0-4

În etapa a II-a, Seria 2, Liga II de fotbal feminin, duminică, 22 septembrie, fetele de la Ladies Tg. Mureș-Marosvásárhelyi s-au confruntat pe teren propriu cu cele de la Universitatea Craiova. Târgumureșencele au avut un star bun al primei reprize, dar fără concretizare pe tabela de marcaj. Ocazii clare, însă fără reușită. Oltencele au profitat de greșelile echipei gazdă și au punctat de două ori. Repriza secundă a fost un eșec pentru mureșence. În minutul 55, jucătoarea Lucia Meleaca de la Ladies Tg. Mureș-Marosvásárhelyi, a fost accidentată dur de adversara sa, ceea ce a necesitat intervenția asistentei medicale, contuzie forte la gleznă, fiind transportată la SMURD. Fără un pilon greu în defensivă, mureșencele au mai primit două goluri pe final de meci. “Scorul nu reflectă ceea ce s-a petrecut pe teren. Din păcate, după o repriză bună cu multe ocazii pe care nu le-am fructificat, am primit două goluri la final de primă repriză foarte ușor, iar în cea de a doua repriză am căzut fizic. Avem ocazii și nu marcăm. Sperăm să dăm un gol după 20 de minute în care am atacat per total. Adversarul nu a fost nicidecum mai bun ca noi. Noi am fost peste ele, dar iarăși fetele noastre joacă un fotbal clasiv cu mingi lungi, pe două benzi, cu jucătoare de viteză, însă acest fapt le dezavantajează. Sper ca accidentarea lui Lucia Meleaca să nu fie ceva grav și să poată reveni la următorul meci. Avem jucătoare esențiale care trebuie să revină în această perioadă în lotul echipei. În aceste două săptămâni sper să ne revenim și din punct de vedere medical. În ce privește jocul din deplasare cu Politehnica Timișoara, nu avem nici o presiune, mergem să ne facem jocul nostru”, a declarat Szekely Andras, președintele ACS Ladies Tg. Mureș-Marosvásárhelyi. Echipa mureșeană va evolua în următoarea etapă în deplasare în compania formației Politehnica Timișoara, la data de 6 octombrie 2024. În cadrul etapei a II-a, Seria 2, Liga 2 Feminin de fotbal s-au mai consemnat rezultatele: Campionii FC Argeș - Atletic Drobeta 8-0, Atletic United Bihor - Sepsi Sf. Gheorghe 4-0, Fotbal Feminin Baia Mare - Roma Florin Pădurean 1-7 si UTA Arad - Politehnica Timișoara 0-11.