Cel mai bun din toate timpurile! Novak Djokovic a luat aurul la Jocurile Olimpice

Novak Djokovic a câștigat, duminică, la Paris, singurul trofeu care îi lipsea din palmares, aurul olimpic. Djokovic, care l-a învins în finala Jocurilor Olimpice pe spaniolul Carlos Alcaraz, a plâns după ce a obținut victoria. Djokovic, în vârstă de 37 de ani, s-a impus în fața tânărului sportiv în vârstă de 21 de ani cu scorul de 7-6 (3), 7-6 (2), în aproape trei ore. Potrivit ATP, sârbul este cel mai în vârstă tenismen care a jucat într-un meci pentru medalia de aur, iar Carlos Alcaraz a fost cel mai tânăr finalist de turneu olimpic. Djokovic mai are în palmares un număr record de 24 de titluri de Grand Slam la simplu și 40 de titluri ATP Masters 1000. În plus, el s-a aflat 428 de săptămâni în fruntea clasamentului mondial.