Două victorii și o înfrângere pentru echipele românești în Liga Europeană feminină la handbal

Sâmbătă și duminică s-au disputat partidele etapei a patra din faza grupelor Ligii Europene feminine. Performera rundei a fost Gloria Bistrița-Năsăud, care s-a impus cu 34-29 la Nantes, după o prestație solidă, portărița de Arruda continuându-și sezonul excelent, cu 20 de intervenții. Cu două etape înainte de finalul partidelor din grupe, echipa pregătită de Florentin Pera este deja calificată în sferturile de finală. În etapa a cincea, Gloria va juca sâmbătă, 10 februarie, în Polonia, pe terenul lui MKS Lublin. Dunărea Brăila a învins-o pentru a doua oară pe Lokomotiva Zagreb, de data aceasta la Buzău, scor 34-26 și are șanse mari de a obține, la rându-i, calificarea în sferturi. Echipa pregătită de Jan Leslie este pe locul 2 în grupă, cu 6 puncte, la 4 puncte distanță de locul 3, ocupat de Chambray. Sâmbătă, 10 februarie, de la ora 19.00, Dunărea va juca tot acasă (la Buzău), cu lidera grupei, Thuringer. CSM Târgu Jiu n-a spart gheața nici în partida de pe teren propriu cu Sola, echipa norvegiană impunându-se categoric, scor 31-21. Gruparea gorjeană are zero puncte, iar în runda următoare va juca la Malaga, duminică, 11 februarie.