Notele “tricolorilor” după calificarea la EURO! Cine a strălucit pe teren în meciul cu Israel

Echipa națională a României s-a calificat la un turneu final după opt ani, sâmbătă, în urma victoriei cu Israel, scor 2-1, din Ungaria. La Felcsut, pe Pancho Arena, în fața a 600 de suporteri tricolori, Israel a deschis scorul încă din minutul 2, când a marcat Eran Zahavi, lăsat liber în careu la un corner. Românii au egalat în minutul 10, prin George Pușcaș, care a urmărit și a trimis în plasă mingea revenită din bara transversală la șutul lui Drăguș. Același Drăguș a trimis în bară în minutul 24, iar gazdele au replicat după opt minute: Zahavi l-a lansat perfect pe Glokh, care a intrat în careu și a șutat, dar Moldovan a fost la post. În minutul 38, Pușcaș a trimis spre poartă și a căzut în careu, însă portarul israelian a prins. Repriza secundă a început cu tricolorii în atac și Pușcaș a șutat în minutul 47, când Glazer a respins în corner. După un minut, Rațiu a făcut o cursă pe partea dreaptă, a trimis bine în careu și Răzvan Marin a șutat peste poartă. Al doilea gol al României a venit în minutul 63. Pușcaș a pasat către Răzvan Marin, acesta a trimis la Ianis Hagi, care a încercat să paseze în fața porții. Balonul i-a revenit lui Ianis, care a șutat cu stângul, la colțul scurt, și a înscris. În minutul 74, Mihăilă a ratat incredibil din fața porții, iar atacantul Parmei a primit roșu direct în minutul 85, pentru un fault la Turgeman.

S-a încheiat 2-1 și România va merge la Euro 2024. Acestea sunt notele date de platforma Sofascoare pentru jucătorii lui Edi Iordănescu: primul 11 / Moldovan (7,2) - Rațiu (6,9), Drăgușin (6,8), Burcă (7), Bancu (6,9) - R. Marin (7,2), Screciu (7,2) - Hagi (7,5) - Stanciu (6,9), Drăguș (6,5) - Pușcaș (7,5); reserve / Coman (6,9), Mihăilă (5,3), M. Marin (6,9), Rus (6,8), Cicâldău (6,5).