România încheie calificările la CE 2023 de baschet cu încă o înfrângere

Naționala de baschet feminin a României a fost învinsă duminică, în deplasare, de reprezentativa Ungariei, scor 74-58 (37-34), în ultimul meci din grupa C de calificare la CE 2023. Tricolorele au încheiat pe ultimul loc, cu o singură victorie.

CSM București și Rapid nu se vor putea întâlni în sferturile Champions League la handbal feminin

Campioana și vicecampioana României și-au încheiat duminică parcursul în grupele Champions League, ambele calificându-se în fazele superioare ale competiției. CSM București a pierdut la Ljubljana cu Krim, scor 28-26, și a încheiat pe locul al doilea în grupa A, campioana Sloveniei obținând calificarea mai departe datorită acestei victorii. CSM București s-a calificat direct în sferturi, unde va întâlni câștigătoarea dublei manșe dintre Esbjerg și Brest. Rapid București a obținut a noua victorie în grupa B, în partida cu Lokomotiva Zagreb, scor 27-22, terminând pe locul 4. Campioana României va juca în play-off-ul pentru calificarea în sferturi cu Krim Ljubljana, turul în deplasare pe 18 martie, returul la București o săptămână mai târziu.