Euro 2016 va începe în scurt timp, vineri,10 iunie 2016, cu meciul dintre Franţa şi România, de la St. Denis. A 15-a ediţie a Campionatului European se va întinde până pe 10 iulie, iar în decurs de o lună vom avea 51 de meciuri. Cele 36 de meciuri din faza grupelor se vor desfăşura între 10 şi 22 iunie, iar, de pe 25 iunie, după două zile de pauză, vor începe partidele eliminatorii, cu faza optimilor de finală, care va dura trei zile. După alte două zile de odihnă, începând cu 30 iunie vom avea maxim un meci pe zi. Până duminică, 3 iulie, se vor juca „sferturile". După, vor urma alte două zile de pauză, apoi, miercuri (6 iulie) şi joi (7 iulie) se vor desfăşura cele două semifinale, pentru ca, duminică, 10 iulie, turneul din Franţa să se încheie la Paris cu meciul decisiv pentru trofeu. Tabloul de la Euro 2016 a fost completat odată cu tragerea la sorţi a grupelor, care a avut loc pe 12 decembrie 2015. Iată şi programul complet al meciurilor, structurat pe zile:
FAZA GRUPELOR:
GRUPA A
Vineri, 10 iunie
Franţa - România ( - ) (Stade de France / Saint-Denis, 22,00, ora României)
Sâmbătă, 11 iunie
Albania - Elveţia ( - ) (Stade Bollaert-Delelis / Lens, 16,00)
Miercuri, 15 iunie
România - Elveţia ( - ) (Parc des Princes / Paris, 19,00)
Franţa - Albania ( - ) (Stade Velodrome / Marsilia, 22,00)
Duminică, 19 iunie
Elveţia - Franţa ( - ) (Stade Pierre Mauroy / Lille, 22,00)
România - Albania ( - ) (Stade de Lyon / Lyon, 22,00)
GRUPA B
Sâmbătă, 11 iunie
Ţara Galilor - Slovacia ( - ) (Stade de Bordeaux / Bordeaux, 19,00)
Anglia - Rusia ( - ) (Stade Velodrome / Marsilia, 22,00)
Miercuri, 15 iunie
Rusia - Slovacia ( - ) (Stade Pierre Mauroy / Lille, 16,00)
Joi, 16 iunie
Anglia - Ţara Galilor ( - ) (Stade Bollaert-Delelis / Lens, 16,00)
Luni, 20 iunie
Rusia - Ţara Galilor ( - ) (Stadium de Toulouse / Toulouse, 22,00)
Slovacia - Anglia ( - ) (Stade Geoffroy-Guichard / Saint-Etienne, 22,00)
GRUPA C
Duminică, 12 iunie
Polonia - Irlanda de Nord ( - ) (Stade de Nice / Nisa, 19,00)
Germania - Ucraina ( - ) (Stade Pierre-Mauroy / Lille, 22,00)
Joi, 16 iunie
Ucraina - Irlanda de Nord ( - ) (Stade de Lyon / Lyon, 19,00)
Germania - Polonia ( - ) (Stade de France / Saint-Denis, 22,00)
Marţi, 21 iunie
Ucraina - Polonia ( - ) (Stade Velodrome / Marsilia, 19,00)
Irlanda de Nord - Germania ( - ) (Parc des Princes / Paris, 19,00)
GRUPA D
Duminică, 12 iunie
Turcia - Croaţia ( - ) (Parc des Princes / Paris, 16,00)
Luni, 13 iunie
Spania - Cehia ( - ) (Stadium de Toulouse / Toulouse, 16,00)
Vineri, 17 iunie
Cehia - Croaţia ( - ) (Stade Geoffroy-Guichard / Saint-Etienne, 19,00)
Spania - Turcia ( - ) (Stade de Nice — Nisa, 22,00)
Marţi, 21 iunie
Cehia - Turcia ( - ) (Stade Bollaert-Delelis / Lens, 22,00)
Croaţia - Spania ( - ) (Stade de Bordeaux / Bordeaux, 22,00)
GRUPA E
Luni, 13 iunie
Irlanda - Suedia ( - ) (Stade de France / Saint-Denis, 19,00)
Belgia - Italia ( - ) (Stade de Lyon / Lyon, 22,00)
Vineri, 17 iunie
Italia - Suedia ( - ) (Stadium de Toulouse / Toulouse, 16,00)
Sâmbătă, 18 iunie
Belgia - Irlanda ( - ) (Stade de Bordeaux / Bordeaux, 16,00)
Miercuri, 22 iunie
Italia - Irlanda ( - ) (Stade Pierre-Mauroy / Lille, 22,00)
Suedia - Belgia ( - ) (Stade de Nice / Nisa, 22,00)
GRUPA F
Marţi, 14 iunie
Austria - Ungaria ( - ) (Stade de Bordeaux / Bordeaux, 19,00)
Portugalia - Islanda ( - ) (Stade Geoffroy-Guichard / Saint-Etienne, 22,00)
Sâmbătă, 18 iunie
Islanda - Ungaria ( - ) (Stade Velodrome / Marsilia, 19,00)
Portugalia - Austria ( - ) (Parc des Princes / Paris, 22,00)
Miercuri, 22 iunie
Islanda - Austria ( - ) (Stade de France / Saint-Denis, 19,00)
Ungaria - Portugalia ( - ) (Stade de Lyon / Lyon, 19,00)
Optimi de finală Euro 2016
Sâmbătă, 25 iunie
Meci 1: A2 - C2 (Stade Geoffroy-Guichard / Saint-Etienne, 16,00)
Meci 2: D1 - B/E/F3 (Stade Bollaert-Delelis / Lens, 22,00)
Meci 3: B1 - A/C/D3 (Parc des Princes / Paris, 19,00)
Duminică, 26 iunie
Meci 4: F1 - E2 (Stadium de Toulouse / Toulouse, 22,00)
Meci 5: C1 - A/B/F3 (Stade Pierre-Mauroy / Lille, 19,00)
Meci 7: A1 - C/D/E3 (Stade de Lyon / Lyon, 16,00)
Luni, 27 iunie
Meci 6: E1 - D2 (Stade de France / Saint-Denis, 19,00)
Meci 8: B2 - F2 (Stade de Nice / Nisa, 22,00)
Sferturi de finală Euro 2016
Joi, 30 iunie
Sfert 1: Câştigător meci 1 - Câştigător meci 2 (Stade Velodrome / Marsilia, 22,00)
Vineri, 1 iulie
Sfert 2: Câştigător meci 3 - Câştigător meci 4 (Stade Pierre-Mauroy / Lille, 22,00)
Sâmbătă, 2 iulie
Sfert 3: Câştigător meci 5 - Câştigător meci 6 (Stade de Bordeaux / Bordeaux, 22,00)
Duminică, 3 iulie
Sfert 4: Câştigător meci 7 - Câştigător meci 8 (Stade de France / Saint-Denis, 22,00)
Semifinale Euro 2016
Miercuri, 6 iulie
Semifinală 1: Câştigător sfert 1 - Câştigător sfert 2 (Stade de Lyon / Lyon, 22,00)
Joi, 7 iulie
Semifinală 2: Câştigător sfert 3 - Câştigător sfert 4 (Stade Velodrome / Marsilia, 22,00)
Finala Euro 2016
Duminică, 10 iulie,
Stade de France — Saint-Denis, 22,00