Sărbătorile de iarnă se apropie cu paşi repezi, aducând cu ele dorinţa de a simţi atmosfera magică a Crăciunului, de a dărui şi de a primi cadouri şi, mai ales, de a ne bucura împreună cu cei dragi. În acest spirit al generozităţii şi al comunităţii, Direcţia de Asistenţă Socială Târgu Mureş, în colaborare cu Muzeul Judeţean Mureş, organizează marţi, 10 decembrie 2024, între orele 10:00 şi 20:00, o expoziţie cu vânzare de obiecte de Crăciun. Intrarea este liberă.
Evenimentul va avea loc în curtea interioară a Palatului Toldalagi, Secţia de Etnografie şi Artă Populară a Muzeului Judeţean Mureş, şi va reuni creaţiile realizate de copiii, tinerii şi adulţii aflaţi în asistenţă în cadrul mai multor organizaţii non-guvernamentale colaboratoare.
Vizitatorii sunt invitaţi să descopere o atmosferă caldă şi primitoare, unde vor găsi decoraţiuni şi ornamente de Crăciun create cu suflet şi talent de beneficiarii serviciilor sociale. Aceste obiecte unice, lucrate cu dedicare, vor fi disponibile pentru achiziţionare, oferind şansa de a susţine munca şi creativitatea celor aflaţi în nevoie.
Sărbătoarea Naşterii Domnului ne reaminteşte de importanţa dăruirii, a bunătăţii şi a solidarităţii. Prin acest târg, fiecare participant va avea ocazia de a contribui la bucuria celor din comunitate şi de a transforma Crăciunul într-un prilej de a fi mai apropiaţi unii de ceilalţi.
Expozanţi:
Asociaţia HIFA România
Asociaţia ProVision România
Fundaţia „Mâini Dibace”
Fundaţia Buckner România
Fundaţia Creştină Rhema
Fundaţia Culturală „Cezara Codruţa Marica”
Fundaţia Talentum
Fundaţia Transilvană Alpha
Institutul de Psihoterapie şi Dezvoltare Personală
Vă aşteptăm cu drag să fiţi parte din acest eveniment de suflet şi să sprijiniţi iniţiativele locale în sprijinul comunităţii. Bucuria dăruirii, în fiecare colţ al comunităţii!