Naționala feminină de minifotbal a României s-a oprit în sferturi la Campionatul Mondial din Croația

Echipa națională de minifotbal feminin a României, a participat în perioada 7-10 octombrie la Campionatul Mondial, care s-a desfășurat în localitatea Mali Losinj, Croația. Selecționata noastră a făcut parte din grupa B alături de Mexic, Slovacia și Ucraina. In urma victoriei obținută contra Ucrainei, scor 5-2. România a acces în sferturile de finală, unde din păcate a fost învinsă de reprezentativa Cehiei cu 2-1. Este prima participare a naționalei noastre feminine la un turneu de o asemenea anvergură. “Drumul nostru la Campionatul Mondial de Minifotbal Feminin se oprește în faza de calificare spre semifinale, după un eșec la limită contra Cehiei.

Nu avem ce să le reproșăm fetelor noastre, au fost din nou eroine, au dat totul pe teren, dar micile detalii au făcut diferența în fața adversarelor mai experimentate. Unicul gol al formației noastre a fost marcat în prima repriză, după o acțiune individuală de toată frumusețea, a Biancăi Marița. La prima participare la un astfel de turneu, la doar câteva zile după formarea echipei naționale de minifotbal feminin, cu o națională cu o medie foarte scăzută de vârstă, am făcut primii pași spre dezvoltarea acestui sector la noi în țară. Suntem convinși că vom crește frumos în anii ce vine iar România, naționala feminină, va deveni o forță la nivel european și mondial, la fel ca cea masculină, campioană mondială en-titre și vicecampioană europeană la ultimele 3 ediții de EMF EURO”, s-a precizat pe site-ul Federației Române de Minifotbal.