Început cu stângul pentru baschetbaliștii mureșeni în deplasare

Baschetbaliștii de la CSM Tg. Mureș au început noul sezon al LNBM cu o înfrângere. Echipa mureșeană a pierdut întâlnirea din deplasare cu Dinamo București, scor 84-87. Pentru mureșeni au punctat: Sánta 19 p + 8 rec, Gajovic 12 p (2×3) + 6 rec, Martinic 12 (2×3), Borșa 11 (1×3), Jeremic 10 (2×3), Reljic 8, Casale 5 (1×3), Person 5 (1×3), Șolopa 2. “Am fost aproape, dar totuși departe… În prima repriză, apărarea noastră om la om nu a arătat ceea ce ne dorim să facem. În atac, din fericire, am reușit cu tactică să marcăm 43 de puncte și să nu pierdem contactul cu adversarii. În al treilea sfert, am dat totul și am revenit în joc. Când am preluat conducerea, două greșeli defensive s-au strecurat din nou. În ultimele minute, am reușit să-i încurcăm pe adversari schimbând apărarea, dar în atac am ratat câteva oportunități clare. Toți suntem foarte triști, pentru că am fost foarte aproape, am jucat frumos în deplasare și am arătat caracter. Totuși, dacă suntem sinceri cu noi înșine, trebuie să ne îmbunătățim apărarea, și în atac o singură sau două prestații bune nu sunt suficiente. Felicit echipa pentru jocul rapid arătat, dar trebuie mai mult dacă vrem să facem surprize mari. Suntem dezamăgiți, dar mâine ne vom ridica și ne vom pregăti pentru debutul pe teren propriu. Așteptăm următorul meci!”, a declarat Péter Faragó, antrenor principal CSM Tg. Mureș.

Urmează pentru CSM Tg. Mureș primul meci pe teren propriu, vineri, 27 septembrie, când vor primi vizita celor de la CSU Sibiu de la ora 19.00, în Sala Sporturilor din Tg. Mureș.