Bronz la Mondialele de lupte pentru reghineanul Darius Sas

Luptătorul Darius Adrian Sas, de la Clubul Sportiv Școlar Reghin, a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial rezervat sportivilor cu vârsta sub 17 ani, competiție găzduită de capitala Iordaniei, Amman. În finala mică a categoriei 80 kg, luptătorul antrenat de Peres Miklos l-a învins cu 8-6 pe americanul Emmitt Sherlock. Pentru Darius Adrian Sas este a doua performanță la nivel internațional din această vară, după cea reușită în luna iulie la Europenele de lupte pe plajă de la Timișoara, unde a obținut medalia de argint la categoria 80 kg. La competiția din Iordania a fost prezent și David Metea, de la ACS BSG Tg. Mureș, care a ajuns până în sferturile de finală ale categoriei 92 kg. Lotul național de lupte libere Under 17 al României, care a mai cuprins doi sportivi, este antrenat de târgumureșeanul Szõcs Attila, de la clubul ACS BSG. Țara noastră a fost reprezentată la Mondialele de la Amman și în concursurile de lupte greco-romane (6 sportivi) și lupte feminine (2 sportive), iar liderul delegației tricolore a fost târgumureșeanul Ballai Alexandru, vicepreședintele Federației Române de specialitate. Acesta a primit un trofeu special din partea președintelui Federației de Lupte a Iordaniei, Mohammad Zeyad Al Awamleh, ocazie care marchează relațiile de prietenie, colaborare și dezvoltare dintre cele două țări.