Naționala feminină de baschet U16 a României, cu trei mureșence în lot, a câștigat FIBA WOMEN'S EUROBASKET 2024 DIVISION B!

Aventura baschetbalistelor cadete ale României la campionatul european de la Konya s-a încheiat în cel mai frumos mod: câștigarea marelui trofeu, a medaliilor de aur și promovarea în elita baschetului continental la categoria U16. România a învins în finală Cehia cu 54-52, iar Ioana Velcea a fost declarată MVP-ul competiției. “Nu ne mulțumim cu promovarea deja obținută, jucăm la victorie și în finală”, declara tehnicianul României, Mădălin Piperea, imediat după victoria din semifinale în fața Turciei. Și așa a fost. Cehia - ROMÂNIA 52-54 (11-11, 12-16, 16-14, 13-13). Au înscris: Mărcuș 15 (2x3), Dănciulescu 11 (2x3), Velcea 10 (1x3), Babadac 6 (2x3), Valea 4, Teglaș 4, Avram 2, Mihăilescu 2. Au mai jucat: Calapiș, Șchiopu, Gyorgy, Ilieș. Ioana Velcea a fost inclusă în echipa ideală a competiției și a primit trofeul pentru cea mai completă jucătoare, MVP al FIBA Women's EuroBasket 2024 Division B. Din lotul României au făcut parte și trei mureșence de la Gladius Târgu Mureș, respectiv Șchiopu Tania, Teglaș Crina și Marcus Alexia. Federația Română de Baschet felicită sportivele și staff-ul tehnic al echipei naționale pentru acest rezultat, dar și pe antrenorii de la cluburile care le-au format, precum și pe părinții care le-au încurajat, atât acasă, cât și din tribunele de la Konya. (Sursa foto: Federația Română de Baschet)