Prestație remarcabilă pentru Sámuel Jakab de la CSM-LPS Tg. Mureș, la CN de Atletism

A doua etapă a Campionatului Național de Atletism U20, U23 și Seniori s-a încheiat cu rezultate excelente pentru sportivul Sámuel Jakab de la CSM-LPS Tg. Mureș. La competiția organizată în Craiova, sportivul mureșean a concurat în două probe: 100 m și 200 m plat. În prima zi, în sprintul mai scurt, Sámuel Jakab s-a calificat în finala U20 de pe locul 3 cu cel mai bun timp al său din acest an, 10,98 secunde. În finală a fost mai lent doar cu o sutime de secundă, dar asta i-a adus un loc 4 bine meritat. “Nu sunt dezamăgit, a fost o cursă bună și am descoperit câteva lucruri tehnice pe care le voi îmbunătăți în următoarea cursă”, a spus Sámuel Jakab după cursa de 100 de metri. A doua zi, la 200 de metri, a alergat alături de categoria U23 și Seniori. Sportivul de la CSM a avut o prestație foarte bună, terminând al doilea în a doua serie și a avut cel mai bun timp al categoriei U20 și, totodată, a realizat un record personal pe această distanță cu timpul de 21,78 secunde! Interesant este faptul că această serie a fost câștigată de un concurent cu doi ani mai mare decât el, cu doar 0,02 secunde în fața atletului de la CSM-LPS Tg. Mureș. Acest rezultat a însemnat nu doar victoria la categoria U20 pentru Samuel Jakab, dar și locul 3 la U23, respectiv locul 5 la seniori! “Sunt foarte mulțumit de acest rezultat pentru că a fost prima cursă serioasă a sezonului și încă simt că nu am ajuns la forma mea maximă de competiție. O mică durere la picior în acea săptămână mi-a îngreunat pregătirea. Acum ne pregătim pentru următoarele curse și apoi pentru campionatele naționale de la sfârșitul lunii iulie. Le sunt recunoscătoare tuturor celor care m-au susținut și, mai presus de toate, lui Dumnezeu! Continuăm să muncim!”, a afirmat Samuel Jakab.