Laude pentru naționala României din partea adversarilor!

Selecționerul Slovaciei, Francesco Calzona, a declarat, miercuri seară, că România este o echipă puternică, subliniind că îi place stilul de joc abordat de tricolori. “Am vrut să câștigăm grupa și ne-am descurcat bine în cea mai mare parte a meciului. România este o echipă puternică și îmi place cum joacă. Orice adversar cu care ne vom confrunta acum va fi dificil. Am ajuns în optimi și vrem să ajungem în sferturile de finală pentru fanii noștri”, a spus Calzona, conform uefa.com. Reprezentativa României a reușit o performanță istorică, miercuri, la Campionatul European din Germania, reușind calificarea în optimile de finală ale competiției. Tricolorii au remizat în ultima etapă a grupelor cu Slovacia, scor 1-1, iar Ucraina a terminat la egalitate cu Belgia, scor 0-0. România a încheiat grupa E pe primul loc. Echipa națională a mai trecut de grupele Campionatului European o singură dată până acum, în 2000, când a înregistrat și cea mai bună performanță, ajungând în sferturile de finală. La edițiile din 1984, 1996, 2008, 2016 și 2020 s-a oprit în grupe. La celelalte ediții a competiției continentale tricolorii nu s-au calificat.