Irina Begu și Ana Bogdan, victorii clare în primul tur la Roland Garros

Irina Begu și Ana Bogdan s-au calificat, luni seara, în runda a doua a turneului de la Roland Garros, al doilea de Grand Slam al anului, după victorii în minimum de seturi. Irina Begu (33 ani, 127 WTA) a învins-o pe argentinianca Julia Riera (21 ani, 115 WTA), venită din calificări, cu 6-2, 6-2, în 69 de minute. Begu nu și-a pierdut serviciul în acest meci, în care a fost superioară la lovituri câștigătoare (18-9). Ana Bogdan (31 ani, 64 WTA) a întrecut-o pe franțuzoaica Elsa Jacquemot (21 ani, 149 WTA), beneficiara unui wild card, cu 6-1, 6-3, după o oră și 10 minute. Românca a reușit 26 de lovituri câștigătoare, față de 15 ale adversarei. Begu și Bogdan și-au asigurat cecuri de 110.000 de euro și 70 de puncte WTA fiecare. În turul al doilea, astăzi, 30 mai, Begu o va înfrunta pe cehoaica Linda Noskova (19 ani, 29 WTA), care a trecut de britanica Harriet Dart cu 7-6 (7/3), 6-4. Noskova a învins-o pe Begu cu 7-6 (9/7), 6-1 în primul tur la Indian Wells, anul trecut. Tot astăzi, in turul al doilea, Bogdan o va înfrunta pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, victorioasă în primul tur în fața maghiarei Panna Udvardy, cu 6-3, 6-4. Pavliucenkova (32 ani, 22 WTA), finalistă la Roland Garros în 2021, a câștigat toate cele trei confruntări cu Ana Bogdan, fără ca românca să ia mai mult de două game-uri pe set.