Victorie în Muntenegru pentru CSM București în Champions League

Campioana României la handbal feminin era obligată să câștige duminică, la Podgorica, pentru a mai spera la o calificare directă în sferturile Ligii Campionilor. Obiectiv îndeplinit pentru CSM București, care s-a impus cu 29-24 pe terenul lui Buducnost, acumulând 6 puncte, care o situează pe locul 4 în grupa A după 6 etape, la 4 puncte de locul al doilea. Echipa bucureșteană a condus în permanență după minutul 7, a avut și 6 goluri avans, dar a lăsat garda jos în repriza secundă, iar Buducnost s-a apropiat la 21-23 în minutul 49. În cele din urmă a fost un final fără emoții pentru CSM, care va juca acasă în etapa viitoare, pe 11 noiembrie, cu Debrecen, echipă ce a învins-o sâmbătă pe Brest, cu 31-24.

Champions League / Rapid o învinge pe Krim și o așteaptă pe Vipers

Vicecampioana României la handbal feminin a reușit sâmbătă cea de-a doua victorie din grupa B a Ligii Campioanelor, 27-22 cu campioana Sloveniei, Krim Ljubljana. Rapid a început în forță, 5-0 în minutul 7 și a condus pe toată durata partidei, beneficiind și de evoluția excelentă a portăriței Diana Ciucă. Echipa feroviară ocupă locul 6 în grupă, cu 5 puncte, iar în etapa următoare va primi vizita deținătoarei trofeului, Vipers Kristiansand, pe 12 noiembrie.