Mureșencele se impun în Maramureș! Surpriză la Iclod! Carmen București câștigă derby-ul etapei cu Universitatea Cluj!

Etapă plină de surprize, meciuri interesante și goluri frumoase în Liga Feminină de fotbal. În acest weekend, play-off-ul Ligii 1 Feminin a oferit două derby-uri zonale inedite și o confruntare plină de răsturnări de situație. TOP repere ale etapei 3 din play-off-ul și play-out-ul Ligii 1 Feminin: revenită la Cluj - locul în care a crescut și s-a dezvoltat atât ca om, cât și ca jucătoare de fotbal, Raluca Sârghe-Simeș și-a condus fetele de la Carmen București spre victorie. Acestea au reușit să o învingă pe multipla campioană a României, Universitatea Cluj, impunându-se cu scorul de 1-3. Deși la pauză scorul era egal, formația din sudul țării a surprins cu încă două goluri marcate spectaculos în repriza secundă, obținând o victorie care aprinde lupta pentru titlul de campioană a României; Politehnica Timișoara s-a impus în partida cu ACS Banat Girls, Bianca Ienovan reușind să marcheze de două ori contra adversarei din Comloșul Mare; nici în Harghita nu a fost mai liniște! FK Csikszereda a câștigat detașat derby-ul din Secuime disputat pe teren propriu contra echipei Vasas Femina, urcând pentru moment pe locul 4 în clasamentul Ligii 1 Feminin; CSM Alexandria s-a impus categoric pe teren propriu contra echipei ACS Piroș Security cu scorul de 6 la 1. Alexandria este lider de clasament fără nicio înfrângere. S-au marcat în total: 22 de goluri. Rezultate / PLAY-OFF /ACS Banat Girls - Politehnica Timișoara 0-3, FK Csikszereda - Vasas Femina 4-0, Universitatea Cluj - Carmen București 1-3; PLAY-OUT / CSM Alexandria - ACS Piroș Security Arad 6-1, AFC Universitatea Galați - AFC Fair Play Joc Cinstit 0-2 și ACS Fotbal Feminin Baia Mare - ACS Tg. Mureș 1898 0-2.