Medalii pentru „Tiger Budo" la Campionatul Naţional de Karate Kyokushin pentru copii, cadeţi şi tineret

Duminică, 31 mai, s-a desfăşurat la Sibiu Campionatul Naţional de karate Kyokushin dedicat copiilor cu vârste cuprinse între 13-14 ani, cadeţilor (15-16 ani) şi tinerilor (U22, vârsta cuprinsă între 18-22 de ani), participând 18 cluburi din ţară afiliate Federaţie Române de karate Kyokushin. Clubul „Tiger Budo" Târgu-Mureş a participat la campionat cu un număr de 20 de sportivi, aducând la Târgu-Mureş 12 medalii, din care 4 medalii de aur, 6 de argint şi 2 de bronz. „Competiţiile sunt din ce în ce mai grele, dar sportivii noştri reuşesc să facă faţă provocărilor, dovedind totodată că au spirit de luptători. Antrenamentul şi perfecţionarea continuă a tehnicilor nu a dat niciodată greş, iar acest lucru s-a văzut din numărul medaliilor pe care karateka au reuşit să le obţină până acum.", a declarat Sensei Traian Dumbrăvean. La categoria U22, kumite fete Csilla Simon (-60 kg) a obţinut locul V, iar la kumite masculin Pop Paul (-65 kg) a obţinut locul II, Alin Sînmărtean (-70 kg) locul II, iar Alin Moga (-85 kg) locul III. Alin Sînmărtean şi Alin Moga au participat şi la proba de kata ocupând locul I, respectiv locul II. La categoria de vârstă 15-16 ani locul I la kumite feminin a fost ocupat de Daria Vodă, iar locul III de Annamaria Szasz, amândouă participând la minus 50 kg. Norbert Szabo (-50kg) a ocupat la kumite locul IV şi Roland Ioan (-60 kg) a ocupat poziţia V a clasamentului. Norbert Szabo a obţinut de asemenea locul II la kata, iar la kata feminin Daria Vodă a ocupat poziţia IV a clasamentului. La copii 13-14 ani, locul I la kumite feminin a fost ocupat de Cristina Dobondi (-40 kg), iar la masculin de către Paul Opincaru. La categoria minus 45 kg., Eduard Horvath a ocupat treapta a doua a podiumului şi tot locul II l-a obţinut Claudiu Ciotlăuş la minus 55 kg. Locul V a fost ocupat de Norbert Tanaszi, Iancu Gabor şi Gabor Gabor la plus 65 kg şi tot foarte aproape de podium s-au aflat şi următorii sportivi: Carina Stana (+ 65 kg), Deniz Eker, Eduard Ola, Alexandru Fărcaş şi Eduard Pap, toţi participând la categoria de greutate minus 45 de kg.